منوی اصلی
 
 ورود
نام کاربری:  
کلمه عبور:  
 
کلمه عبور را فراموش کردم
عضویت در سایت
 
 نظرات شهروندان گرامی
نظر شما در مورد سایت میادین چیست؟  
  طرح وتحقیق

در قرن اخیر بدلیل  توسعه بی رویه شهرنشینی و مهاجرت از روستا به شهرها و به تبع آن رشد جمعیت شهروندی، و نیاز این جمعیت به شغل و کسب و کار جهت ارتزاق و از طرف دیگر توسعه زندگی ماشینی و صنعتی و نیاز ماشین آلات مذکور به سرویس دهی و خدمات در امر توسعه کیفی زندگی مدرن شهری مشاغل جدید صنعتی را در زندگی شهری بوجود آورده که در کالبد زیست محیط برای خود جای خوش کرده و ساختارهای مختلف شهری مانند ساختار اجتماعی – معماری و شهرسازی، بافت جمعیتی، ... را دستخوش تغییر کرده است.
با نیم نگاهی به محیط اطراف متوجه آلودگیهای مختلفی از قبیل آلودگی های زیست محیطی، صوتی، بصری و ترافیکی که این آلودگی ها عمدتاً نشأت گرفته از همان زندگی شهری و صنعتی است.
تلاش برای رفع این مشکلات از یک سو و همچنین نیاز جامعه شهری به این مشاغل از طرفی دیگر، متولیان اداره امور شهرهای بزرگ و صنعتی را بر آن می دارد تا ضرورت و لزوم ساماندهی مشاغل شهری را احساس و اتخاذ تدبیر نمایند. رشد و توسعه روزافزون کمی شهرها و اماکن و ابنیه شهری با سرعت فزاینده اداره امور شهرها را از دست مدیریت سنتی خارج نموده و مدیران برنامه ریز آینده نگر و کارآمد را می طلبد تا در زندگی شهری با ایجاد رفاه و آسایش و امنیت زندگی ایده آل شهروندان را رقم زنند.
امروزه برای دستیابی به توسعه پایدار، رفاه اجتماعی و اعتلای کیفیت زندگی راهی جز ایجاد الفت بین صنعت و شهر وجود نداشته و از دیدگاه توسعه پایدار شهری امروزه به جای تاکید بر جداسازی صنایع از شهرها بیشتر توصیه می شود که زمینه ها و پیش شرط های لازم برای ایجاد هماهنگی میان محیط شهر ( کالبدی ، اجتماعی ) و صنعت از طریق تکامل تکنولوژی، توسعه تمهیدات کالبدی، گسترش طراحی شهری و ساماندهی فضایی، افزایش آگاهی و نظارت زیست محیطی، تقویت برنامه ریزی و مدیریت شهری و ... فراهم گردد که این امر به نوبه خود مستلزم بازنگری در روشهای شهرسازی و پذیرش انعطاف پذیری و پویایی در ضوابط منطقه بندی و مقررات ساماندهی صنایع و مشاغل است.
بطور کلی ضرورت و لزوم ساماندهی مشاغل شهری را می توان بشرح ذیل برشمرد :
1. جلوگیری از آلودگیهای زیست محیطی
2. رفع مزاحمت مشاغل از زندگی شهری
3. دسترسی آسان شهروندان به خدمات مورد نیاز و رهایی از سردرگمی در خرید کالاهای مورد نیاز
4. جلوگیری از اتلاف وقت، سوخت، استهلاک خودروها و سایر منابع ملی
5. جلوگیری از سفرهای زاید درون شهری و روانی ترافیک
6. هویت بخشی به مشاغل و تبیین اهمیت آنها
7. ایجاد امکان  تهیه آمار دقیق مشاغل و امکان برنامه ریزیهای دقیق
8. اعمال استانداردها در ساخت اماکن و واحدهای صنعتی و خدماتی
9. مناسب سازی شهر و اصلاح منظر عمومی و نهایتاً قدمی رو به جلو در رسیدن به آرمانشهر
شرح هر یک از موارد فوق و تاثیر و تاثر آنها بر زندگی شهری خود کتابی حجیم خواهد شد که در این مقال اندک فرصت پردازش به آنها نمی باشد.